Tatar: Vakıflar İdaresi’nin Maraş tapuları uluslararası hukuk bakımından geçerli değil

Tatar, Vakıflar İdaresi’nin elindeki belgelere göre, Maraş'ın ata yadigarı topraklar olduğunu gösterse de uluslararası hukuk bakımından 1974 tapularının tanındığını ve bunun kararını da uluslararası hukukun tanıdığı Taşınmaz Mal Komisyonu’nun vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar katıldığı törende yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı ve Kurban Bayramı kutlamaları için ülkemize gelen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve geniş ekibiyle iki bayramı birlikte kutladığımızı hatırlatarak, “Kıbrıs’ta yıllardır özlediğimiz egemenlik temelinde iki devletli bir anlaşmanın Türkiye Cumhuriyeti’nin de resmi siyaseti olduğunu en resmi ağızlardan tarihe not etmiştir” dedi. Kıbrıs’ın bir ortaklıkla sürdürülemeyeceği çünkü karşı tarafın bizimle bir ortaklık niyetinin olmadığı bilinciyle Anavatan Türkiye’nin de tam desteğiyle yeni bir siyasetle egemen eşitlik temelinde yan yana yaşayan iki devletin iş birliği vizyonuyla yola devam ettiğimizi kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, “egemenliğimizi hiç bir zaman pazarlığa açmıyoruz” dedi. Tarihten gelen haklarımız olan egemenlik hakkımızı verdiğimiz mücadele sonucu elde ettiğimizi belirten Cumhurbaşkanı Tatar, tüm şehitlerimizle ve çekilen acılarla egemenliğimizin ve devletimizin var olduğunu vurguladı.

Maraş açılımına da değindiği konuşmasında Cumhurbaşkanı Tatar, yıllardır bir anlaşma olursa Maraş’ın iadesi olacak gibi bir beklenti içerisinde olunduğunu ancak çok fırsatlar masaya gelmesine rağmen karşı tarafın iyi niyetini ortaya koyamaması nedeniyle bir anlaşma olmadığını anımsattı ve “47 yıldır kapalı olan Maraş’ın insanlığa açılması gerekiyordu. O, yapılmıştır” dedi.

“Son alınan kararla, yüzde üç buçuk bölümünde sivil idareye dönüştürülmesiyle, mal ve hak sahiplerinin orada yerleşebileceklerine dair bir mesajdır” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Vakıflar İdaresi’nin elindeki belgelere göre, ata yadigarı topraklar olduğunu gösterse de uluslararası hukuk bakımından 1974 tapularının tanındığını ve bunun kararını da uluslararası hukukun tanıdığı Taşınmaz Mal Komisyonu’nun vereceğini söyledi.

KKTC devleti olarak uluslararası hukuka ters düşecek bir uygulama içerisinde olmadığımızın altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, 47 yıldan sonra yatırım sahiplerinin de kendi haklarını bulabilmeleri için onlara bir yol gösterme adına düzenlemelerin yapıldığını ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi’nin Rum-Yunan ikilisinin dürtmesiyle kararlar almasını sorgulamak gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, esas olan mağduriyetlerin önlenmesi olduğunu belirterek , bütünlüklü bir çözüm olacaksaydı Maraş’ın bir düşünce olduğunu ancak fırsatların kaçırıldığını ve Maraş’ın çantada keklik olmadığını dile getirdi. Doğu Akdeniz’deki gelişmeler dikkate alındığında, Kıbrıs’ın artık eski Kıbrıs olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan Türkiye ile geliştirilen siyasetle Mavi Vatan’da artık KKTC’nin daha da güçlenerek Kıbrıs Türk halkının geleceği bakımından egemenliği ve toprak bütünlüğüyle ve halktan alınan destekle yeni bir aşamada olunduğunu ve onurlu, şerefli bir siyasetin sürdürüldüğünü kaydetti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi