Rum Ulusal Konseyi: Maraş hemen BM yönetimine verilmeli

Rum Ulusal Konseyi bugün yaptığı toplantıda Maraş konusunu değerlendirdi.

Rum Ulusal Konseyi, Türk tarafınca kapalı Maraş kentinin bir bölümünün askeri statüden çıkarılıp kullanıma açılmasıyla ilgili, Türkiye’nin açıklamalarının amacının bölünmeyi kalıcı kılacak planlarının ilerletilmesi olduğunu vurguladı.

Bunun özellikle BM Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı kararlarına ters düştüğünü ve bölgenin hemen BM yönetimine verilmesi çağrısında bulundu.

Ulusal Konsey’in bugünkü toplantısından sonra yapılan ve Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos tarafından okunan açıklamada:
“Mülk üzerinde kişisel hakka saygı ilkesine dayalı olarak kimsenin bu hakkı engelleyemeyeceğine dikkat çekildi. Ulusal Konsey sözde ‘komisyona’ başvurmanın Türkiye’nin amaçları doğrultusunda tehlikeler içerdiğine vurgu yaptı” dendi.

Açıklamada, Ulusal Konsey’in, dün akşam Türk tarafınca yapılan açıklamalar ışığında kapalı Maraş kenti ile ilgili gelişmeleri tartıştığı ve Kıbrıslı Rumlara sözde “komisyona” başvuru yapmaktan kaçınma çağrısında bulunduğu belirtildi.
Ulusal Konsey’in Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı tarafından Kıbrıs Cumhuriyeti’nin attığı adımlar konusunda bilgilendirildiği ve partilerin hükümetin inceleyeceği daha başka tepki yolları konusunda görüş teatisinde ve önerilerde bulundukları kaydedilen açıklamada ayrıca Ulusal Konsey’in, kapalı Maraş kentinin bir bölümünün askeri statüden çıkarılıp kullanıma açılması konusunda olası statü değişikliğinin, BM Güvenlik Konseyi’nin 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararlarının çiğnenmesi anlamına geldiğini ve bölgenin hemen BM yönetimine verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Açıklamada son olarak, “Bu açıklamalar, BM karaları, Uluslararası Hukuk ve AB ilke ve değerleri temelinde Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması yönündeki müzakerelerin başlaması beklentilerini torpilliyor. Bu kritik anlar fikir birliği ve beraberlik gerektiriyor ve Ulusal Konsey Türkiye’nin bu yeni bölücü metotlarını göğüslemeye çalışıyor” dendi.

Kaynak CNA

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi