Uzay seyahatleri başladı

Amazon'un sahibi milyarder Jeff Bezos ve beraberindekiler, Blue Origin'in roketiyle uzay seyahati yaptı.

Tarihteki ilk “mürettabatının tamamı sivil ve pilotsuz uzay uçuşu” olma niteliği taşıyan yolculukta, Bezos’a kardeşinin yanı sıra 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Olivier Deamon eşlik etti.

Uzaya giden ilk milyarder olan Richard Branson’dan sonra sıra Amazon’un sahibi, dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’a geldi.

Bezos ile birlikte Blue Origin’in New Shepard roketine binen ve aynı zamanda hayatlarını şirkete teslim edenler arasında ise Jeff Bezos’un kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki havacı Wally Funk ve 18 yaşındaki Hollandalı öğrenci Oliver Daemen var.

Tüm uçuş otomatik gerçekleşti ve uzay gemisini uçuran hiçbir pilot gemide yoktu.

“ENDİŞELİ DEĞİL, HEYECANLIYIM”
201 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişisi Jeff Bezos, az önce uzaya fırlatıldı. Amazon’un kurucusu, FOX Businnes kanalına verdiği röportajda, “Endişeli değil heyecanlıyım” dedi.

11 dakikalık uzay yolculuğunda Bezos’a, kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen eşlik ediyor.

Deneme, tamamı sivillerden oluşan ve pilotsuz gerçekleştirilen ilk uçuş olma özelliğinin yanı sıra, mürettebat, uzaya çıkan en genç ve en yaşlı kişileri de bünyesinde barındırıyor.

Uçuş uzay turizmi için önemli bir test olacak. Bezos ve mürettebatı, uçuş öncesi hızlandırılmış bir eğitim gördüler.

Jeff Bezos’un Branson’dan daha yükseğe yani 106 km iritfaya ulaşması bekleniyor.

KAPSÜL DÜNYAYA DÖNDÜ
New Shepard uzay aracı ABD’nin Teksas eyaletinden uzaya fırlatıldı. Kapsül 11 dakikanın ardından Dünya’ya döndü.

Girne Belediyesi

KTAMS

İmzala