Milliyetçi cephe Erdoğan kararını kınadı

Milliyetçi Demokrasi Partisi ve KKTC Karadeniz Kültür Derneği, CTP ve TDP'nin aldıkları boykot kararını eleştirdi.

Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Buray Büsküvütçü, Türkiye Cumhuriyeti (TC) Cumhurbaşkanının 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı vesilesiyle KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde yapacağı konuşmayı “boykot edenleri” eleştirdi.

Büsküvütçü, “Siyasi nezaket gereği konuk olan bir devlet başkanının meclisimizde yapacağı konuşmayı dinlemek bütün siyasi partiler açısından önem arz etmektedir. Boykot edilen Erdoğan değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti gibi bir algı oluşmaktadır. Bu durum büyük bir oyunun parçasıdır” ifadelerini kullandı.

Büsküvütçü, yaptığı yazılı açıklamada, Türk insanının örf ve adetlerinde devlet büyüklerine saygısızlık etmenin olmadığını vurgulayarak, kendi seçilmişlerine saygı gösterilmesini bekleyenlerin, TC Devleti seçilmişlerine de saygı göstermek zorunda olduğunu söyledi.

Bugün Erdoğan’ın gelişini protesto edenlerin, birkaç yıl öncesinde Rum kesimine gelen Yunan başbakanı görmek için sıraya girdiğini ileri süren Büsküvütçü, açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

“Ak Parti ve Erdoğan muhalifi olmak ile devlet düşmanı olmak arasında çok büyük fark vardır. Muhalefet her bireyin hakkıdır. Adabıyla yapıldığı müddetçe buna hiç kimsenin itirazı olmaz. Fakat konu devlet düşmanlığına gelecek olursa bu güruhun karşısında ilk duracak engel Milliyetçi Demokrasi Partisidir.”

KARADENİZ KÜLTÜR DE AÇIKLAMA YAPTI
KKTC Karadeniz Kültür Derneği Genel Başkanı Murat Zeki Civelek da Toplumcu Demokrasi Partisi ve Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde yapacağı konuşma sırasında Genel Kurul’a katılmama kararını eleştirdi.

Civelek yaptığı yazılı açıklamada, “TDP ve CTP’nin bu tavrı kutuplaştırıcı ve ötekileştirişi zihniyete hizmet etmenin yanı sıra Kıbrıs davasında gösterilmesi gereken milli duruşa da zarar vermektedir” dedi.

Kıbrıs Türkü’nün onurlu mücadelesini dünyada yalnızca Türkiye’nin desteklediğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Civelek, şöyle devam etti:

“Sayın Erdoğan’a yapılan bu saygısızlık temsil ettiği Türkiye devletine ve halkına yapılmış bir saygısızlıktır. TDP ve CTP bu yaklaşımıyla Kıbrıs Türkü ile Türkiye’nin arasına nifak tohumları ekmeye çalışan şer odaklarına hizmet ettiğini bilmelidir. Sn. Erdoğan Anavatan Türkiye’nin demokratik usullerle seçilmiş yasal ve meşru Cumhurbaşkanı’dır. Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konusunda Kıbrıs Türklerinin hak ve menfaatleri için dünyayı karşısına almış bir liderdir. Bunu görmezlikten gelmek acizlik ve vefasızlıktır.”

Civelek, TDP ve CTP’nin bu tavrını kınayarak, bu “yanlıştan” ivedi bir şekilde geri dönmelerini istedi.

Civelek, “Tüm insanlarımızın birbirlerine empati kurup sempatiyle yaklaşabileceği iklimin bir an önce gelmesini dilerken halkımızın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı şimdiden kutlarız” dedi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi