“Tatar ve Saner’in listenin hazırlanmasında katkısı var”

Bazı Kıbrıslı Türklerin Türkiye’ye girişlerine güvenlik gerekçesiyle izin verilmemesine yönelik Cumhurbaşkanı Tatar ve Başbakan Saner’in sessiz kaldığını belirten KTÖS Başkanı Emel Tel, girişine izin verilmeyecek kişilere yönelik liste hazırlanmasında katkıları olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Cumhurbaşkanlığı önünde eylem yaptı. Eylemde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ersan Saner’e iletilmek üzere hazırlanan içerisinde “Kıbrıs Cumhuriyeti” kimlik ve pasaport iadesi için gerekli belgelerin bulunduğu iki dosya, Cumhurbaşkanlığı yetkilisine teslim edildi. KTÖS Genel Başkanı Emel Tel’in basın bildirisini okuduğu eylemde, Genel Sekreter Şener Elcil de konuşma yaptı.

TEL: TATAR KİMLİK ALDIĞINI SAKLADI
KTÖS Başkanı Emel Tel, karma evliliklerden doğan vatandaşları ilgilendiren Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı sorunu ve buna bağlı Avrupa vatandaşlığının sağladığı avantajlardan yararlanamama ile ilgili uğraşlarının engellemelere rağmen devam ettiğini söyledi.

Konuyla ilgili Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve yabancı misyonlarla temaslarının devam ettiğini dile getiren Tel, müracaatlarda bilinçli olarak verilmeyen alındı belgeleri konusunda açılan davanın kazanıldığını ve güney makamlarının alındı belgesi vermeye zorunlu kılındığını söyledi.

Tel, karma evliliklerden doğan çocuklara “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı verilmemesinin temel nedeninin Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğüne bağlı olarak konunun siyasi koz olarak elde tutulması olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın 2003 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport ve kimliği aldığını ve bunu gizlediğini savunan Tel, basında çıkan haberler üzerine pasaport ve kimliğini iade edeceğini söylediğini fakat somut adım atmadığını ifade etti.

Bazı Kıbrıslı Türklerin Türkiye’ye girişlerine güvenlik gerekçesiyle izin verilmemesine yönelik Cumhurbaşkanı Tatar ve Başbakan Saner’in “sessiz kaldıklarını” belirten Tel, girişine izin verilmeyecek kişilere yönelik liste hazırlanmasında katkıları olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Tatar’a, getirdikleri belgeleri doldurarak Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport ve kimliklerini iade etme çağrısında bulunan Tel, “Tatar, bir yandan ‘Kıbrıs Cumhuriyeti yoktur, Türkiye AB üyesi olmadan Kıbrıslı Türkler AB’ye giremezler’ diye açıklama yapacaksınız, öte yandan siz ve yakınlarınız Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport ve kimliğini kullanarak, AB’deki haklardan yararlanacaksınız. Buna ikiyüzlü siyaset denir” iddiasında bulundu.

ELCİL: CUMHURBAŞKANLIĞINDAKİ POLİSLER SİLANLANDIRILDI
KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın göreve gelmesiyle Cumhurbaşkanlığı’nda görev yapan polislerin kıyafetlerinin değiştirildiğini ve silah dağıtıldığını belirterek, “Bu, korkunun sonucudur” dedi.

Elcil, Tatar’ın Kıbrıs Türk halkının iradesini temsil etmediğini; Türkiye’de temaslarda bulunan Tatar’ın AKP’nin seçim propagandasında aktif görev aldığını belirtti.

Elcil, Türkiye tarafından KKTC’ye hibe edilen koruma araçlarına ihtiyaç olmadığını, toplumsal yarar sağlayacak araçlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar ve Başbakan Saner’e “Kıbrıs Cumhuriyeti” kimlik ve pasaportlarını iade edebilmeleri için form temin ettiklerini söyleyen Elcil, konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi