BM, Kuzey Kore’nin gıda kıtlığına dikkat çekti

Birleşmiş Milletler raporunda, Kuzey Kore'nin bu yıl yaklaşık 860 bin ton gıda kıtlığı yaşayacağı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Kuzey Kore’nin bu yıl yaklaşık 860 bin tonluk gıda kıtlığıyla karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Nükleer silahları ve balistik füze programları nedeniyle çok sayıda uluslararası yaptırıma maruz kalan ülke, uzun süredir kronik gıda sıkıntısı çekiyor.

Geçen yıl, koronavirüs salgını ile bir dizi yaz fırtınası ve sel, ekonomi üzerinde daha fazla baskı oluşturdu. Başkent Pyongyang, geçen ay “mevcut gıda krizi” ile mücadele ettiğini itiraf etti.

FAO raporunda, Kuzey Kore’nin bu yıl 5,6 milyon tonluk “ortalama seviyeye yakın” bir tahıl üretmesi beklendiği kaydediliyor.

Rapora göre bu, tüm nüfusunu beslemek için gereken miktardan yaklaşık 1,1 milyon ton eksik. Kuzey Kore, “resmi olarak 205 bin ton olarak planlanan ticari ithalatla” yaklaşık 860 bin tonluk bir gıda kıtlığıyla karşı karşıya kalacak.

Raporda, “Bu boşluk, ticari ithalat ve/veya gıda yardımı ile yeterince kapatılmazsa, haneler Ağustos’tan Ekim’e kadar sert verimsiz dönem yaşayabilir” denildi.

Ancak Pyongyang, kendisini salgından korumak için geçen yıl ocak ayında sınırlarını kapattı ve bunun sonucunda ekonomik can damarı olan Pekin ile ticaret durma noktasına geldi. Tüm uluslararası yardım görevlileri ülkeyi terk etti.

Kaynak Euronews

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi