Belediye çalışanları ayaklandı

Mağusa Belediyesi çalışanları maaşlarını gününde alamadıkları ve taksitli aldıkları gerekçesiyle greve gitti.

Mağusa Türk Genel İş Sendikası, Mağusa Belediyesi çalışanlarının 19 aydır ek mesailerinin ödenmemesi, maaşlarının taksitle ve gecikmeli ödenmesi nedeniyle dün 3 saatlik uyarı grevi yaptı.

Eylemde, salgının büyük yükünü çeken belediye personelinin maaşlarının rutin bir şekilde ödenmesinin yasa gereği olduğunu ve sürpriz ödeme kalemi olmadığına dikkat çekildi.

Öte yandan, çalışanların eyleme katılmamaları yönünde tehdit mesajları aldıkları da bildirildi.

Çalışanlar Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Doğan Özüşen’in yaptığı basın açıklamasının ardından “Maaşlarla Aramıza Sosyal Mesafe Koydunuz” yazılı pankartla Zafer Anıtı çemberine yürüdüler.

Zafer Anıtı Çemberi’nde “Birlik, Mücadele, Dayanışma” sloganları atan çalışanlar, saat 11.00’de eylemlerini sonlandırarak görev başı yaptılar.

ÖZÜŞEN: 19 AYLIK EK MESAİ ALACAĞI VAR, MAAŞLAR TAKSİTLE VE GECİKMELI
Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Doğan Özüşen eylemleri ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, bu sürece kadar grev yapmamak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyledi.

Çalışanların haklarının zamanında, eksiksiz ve aynı anda alabilmeleri talebiyle eylemlerini gerçekleştirdiklerini kaydeden Özüşen, ödenmeyen ek mesailerinin 19’uncu aya girdiğini, ay sonu maaşlarının da bankasına göre taksitle ödendiğini aktardı.
Doğan Özüşen, maaş ödemelerindeki aksaklıkların alışkanlık haline getirildiğini de dile getirdi.

Temmuz ayının 7’sinde gelinmesine rağmen hala maaş alamayan belediye çalışanları olduğunu kaydeden Özüşen, maaşların ne zaman ödeneceğini sorduklarında da “Belli değil” cevabı aldıklarını ve bunun asla kabul edilebilir olmadığını belirtti.
Sendika başkanı Özüşen, aynı işte çalışan bir üyelerinin diğer bir iş arkadaşından 1 hafta- 10 gün arayla maaş aldığına vurgu yaptı ve şöyle devam etti:

“Maaş gecikmesinden dolayı yaşanan kredi faizleri ve kredi kartı faizlerini çalışanlarımız ödemek zorunda kalıyor. Halbuki bu çalışanların hatası değildir. Maaş ödemeleri rutin yapılan yasalarla belirlenen ödemeler olması gerekmektedir. Yani çalışanların maaşlarının ödemesi sürpriz ödeme kalemi değildir”.

“ARTIK MAZERET DİNLEMEK İSTEMİYORUZ”
Eylemlerini, belediye idaresinin konuya olan hassasiyetini artırmak için gerçekleştirdiklerini ifade eden Özüşen, şu şekilde devam etti:

“Bunun karşılığında mazeret dinlemek istemiyoruz. Pandeminin en kötü dönemlerinde sokakta olan belediye emekçilere pandemi ekonomisi mazeret olarak gösterilemez. Çünkü en zor günlerde hepimiz sokaktaydık. Pandeminin etkilerini en çok yaşayan bizleriz.

Belediyemizin gelirleri personel için yeterlidir. Biz belediye yönetimine “işten personel durdurun” veya “gidin para bulun. Nereden bulursanız bulun’ da demiyoruz. Dün gündelikçi olarak çalışan birçok arkadaşımız işten durduruldu. Şunu bilin ki sendikamızın hiçbir zaman böyle bir talebi olmadı. Olmayacaktır da. Burada öncelikle ve yürekten söylediğimiz bir şey var. ‘Önce çalışanın haklarını ödeyin’ diyoruz. Tek istediğimiz budur. Buraya siyaset yapmak için gelmedik. Siyaset yapmak bizim işimiz değildir. Ama hak aramada üstümüze rakip tanımıyoruz”.

Sendikalarına üye 340 geçici personel ve çok sayıda kadrolu personel olduğunu söyleyen Özüşen, eyleme katılacak üyelerine tehdit mesajları atıldığını ve “Sakın greve katılmayın. Katılırsanız sizin için hiç iyi olmaz” denmesini de eleştirdi.
Üyelerinin telefonlarına gönderilen mesajların ellerinde olduğunu ve bu kişilerle ilgili olarak sendika disiplin kurulunun işlem yapacağını ifade eden Doğan Özüşen, “bizim eylemimizin belediye başkanının şahsı veya siyasi kariyeri ile alakası yoktur. Tek istediğimiz gününde ve tam olarak haklarımızı almaktır” diyerek sözlerine son verdi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi