Özersay kuzeydeki yetkilileri Limasol’daki yangın için yardıma davet etti

Kudret Özersay Limasol'da çıkan ve evlerin yanmasına neden olan yangın için Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nı yardıma davet etti.

HP Başkanı Kudret Özersay Limasol’da çıkan ve birçok köyün boşaltılmasına neden olan yangın için Cumhurbaşkanlığı’nı ve Dışişleri Bakanlığı’nı yardıma çağırdı. Daha önceki yıllarda çıkan Tepebaşı yangınında gerekli koordinasyonların sağlanması sonucunda güneyden yardım alındığını hatırlatan Özersay, “Yanmakta olan, insanlığın ortak mirasıdır, bu konularda geçmişte olduğu gibi işbirliği yapabilmeliyiz. Eğer henüz yapılmadıysa, Cumhurbaşkanlığını ya da Dışişleri Bakanlığını inisiyatif almaya davet ediyorum.” dedi.

Kudret özersay’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı güney Kıbrıs’ta bazı Limasol köylerinde evlerin de yanmasına neden olan yangınla ilgili yardım teklif etmeyi değerlendirmelidir. Geçtiğimiz hafta Türkiye’den bir yangın söndürme helikopteri ülkemizde görev yapmak üzere burada konuşlandırılmış, Tarım Bakanınca teslim alınmıştı.
Rum tarafı İsrail ve AB’den yardım çağrısında bulunduğuna göre ihtiyaç duyulduğu aşikar. Tepebaşı yangınında gerek Dışişleri Bakanlığı olarak bizim gerekse dönemin Cumhurbaşkanının girişimleriyle ve koordinasyonu ile Rum tarafı yangının söndürülmesinde bize yardımcı olmuştu.
Yanmakta olan, insanlığın ortak mirasıdır, bu konularda geçmişte olduğu gibi işbirliği yapabilmeliyiz. Eğer henüz yapılmadıysa, Cumhurbaşkanlığını ya da Dışişleri Bakanlığını inisiyatif almaya davet ediyorum.”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi