İlk yüz yüze görüşme: Siyasilerden liderlere ortak zemin için çağrı

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcileri Covid-19 salgının başlamasının ardından ilk kez yüz yüze görüştü. Siyasiler liderlere ortak zemin için çağrı yaptı.

Bazı Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcileri, Slovakya Cumhuriyeti’nin Güney Kıbrıs Büyükelçiliği’nin himayesinde rutin olarak gerçekleştirilen iki toplumlu toplantılar çerçevesinde, koronavirüs (Covid-19) salgının başlamasının ardından ilk kez yüz yüze görüşme gerçekleştirdi.

Katılımcı siyasi partiler; Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum toplum liderlerine çağrıda bulunarak, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararları zemininde, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin resmi müzakerelerin başlamasına yönelik ortak zemin bulmaları için birbirleri ve Birleşmiş Milletler ile “yapıcı ve etkin” bir şekilde müdahil olmalarını istedi.

Siyasi partiler ayrıca, iki taraf arasındaki geçiş kapılarının yeniden açılması konusunda varılan uzlaşıyı “memnuniyetle” karşılayarak, bu ortak kararı; “iki toplumun iletişime geçme kabiliyetini yeniden inşa eden son derece önemli bir gelişme” olarak nitelendirdiler.

MEMNUNİYET DUYDULAR
Slovakya Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün Lefkoşa’da ara bölgede bulunan Ledra Palace Otel’de gerçekleştirilen iki toplumlu toplantıya katılan siyasi parti liderleri ve temsilcileri, “Covid-19 salgınının ardından ilk kez yüz yüze görüşme fırsatı bulmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını” ifade ettiler.
Katılımcı partilerin, Covid-19 salgınının zor zamanlarında iki toplumlu toplantıların video konferans formatında devam etmesine rağmen fiziki toplantıların ve mevcudiyetin güven inşa edilmesine yönelik uygulamaların “verimliliği ve başarısı” açısından “vazgeçilemez” olduğunu teyit ettikleri de belirtildi.

Katılımcı partilerin, İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin salgınla mücadelede göstermiş olduğu “iş birliğinden” duydukları memnuniyeti dile getirdikleri belirtilen açıklamada, şu ifadelere de yer verildi:
“Bu bağlamda, katılımcılar bilhassa geçiş noktalarının yeniden açılması konusundaki uzlaşmayı memnuniyetle karşıladılar. Bu ortak karar; iki toplumun iletişime geçme kabiliyetini yeniden inşa eden son derece önemli bir gelişmeyi teşkil ediyor.”
Açıklamada, “Bunla birlikte katılımcı siyasi partiler; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları zemininde, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin resmi müzakerelerin olası bir şekilde yeniden başlamasına yönelik ortak zemin bulmaları için Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk toplum liderlerine; birbirleri ve Birleşmiş Milletler ile yapıcı ve etkin bir şekilde müdahil olmaları çağrısında da bulundu” ifadelerine de yer verildi.

Siyasi partilerin bir sonraki rutin toplantısının, 29 Eylül Çarşamba Günü Ledra Palace Otel’de yer alması planlanıyor ancak toplantının gerçekleşmesinin epidemiyolojik durum ve Covid-19 salgını ile mücadele tedbirlerine de bağlı olacağı kaydedildi.
Slovakya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Jan Skoda himayesinde gerçekleşen bugünkü toplantıya Güney Kıbrıs’tan AKEL, Yeşiller, DİKO, DISİ, EDEK ve Birleşik Demokratlar partileri katılım gösterirken, Kuzey Kıbrıs’tan Cumhuriyetçi Türk Partisi’ni (CTP) Erkut Şahali, Halkın Partisi’ni Ahmet Tokatlıoğlu, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni (BKP) Salih Sonüstün, Kıbrıs Sosyalist Partisi’ni (KSP) Mehmet Birinci, Yeni Kıbrıs Partisi’ni (YKP) Murat Kanatlı temsil etti.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi