Ertuğruloğlu Leyen’i “kuvvetle kınadı”

Ertuğruloğlu, "AB’nin bu pozisyonu GKRY’ne koşulsuz desteğinin de yeni bir örneğidir. Kıbrıs Türk halkına verdiği tek bir sözü dahi yerine getirmeyen AB’nin bu tutumu şaşırtıcı değildir" dedi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen’in bir soruya karşılık “iki Devletli çözümü asla kabul etmeyeceğiz” şeklinde verdiği yanıtı kuvvetle kınadığını belirtti. AB yetkililerinin bu açıklamalarıyla Kıbrıs Türk Halkının iradesini hiçe saydığını savunan Ertuğruloğlu, “AB’nin bu pozisyonu GKRY’ne koşulsuz desteğinin de yeni bir örneğidir. Kıbrıs Türk halkına verdiği tek bir sözü dahi yerine getirmeyen AB’nin bu tutumu şaşırtıcı değildir” dedi.

Bu durumun AB’nin, Ada’daki mevcut durumun devamından memnun olduğuna da işaret ettiğini ifade eden Ertuğruloğlu, herhangi bir anlaşmanın Kıbrıs Türk ve Rum tarafları arasında bulunacağına dikkat çekti. “AB bu olguyu elbet anlayacaktır. Birliğe üyelik kriterlerini hiçe sayarak bir Rum devletini Kıbrıs diye üye yapan AB’nin bu utancını kamufle etmek adına sergilediği saldırgan ve çirkin tavrı asla kabul edilmeyecek, egemen, eşit uluslararası devlet politikamıza sonuna kadar sahip çıkılacaktır” dedi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi