Rum basını: Lute ortak zemin bulamadı

Anastasiadis, Lute’tan “BM’nin Türk tarafına, müzakereler başlamadan önce tanınma talebinin kabul edilmeyeceğini açıkça söylemesini” istedi.

BM Genel Sekreteri’nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute yeni bir gayriresmî 5+BM konferansı için ortak zemin arayışı çerçevesinde dün Kıbrıslı liderler Ersin Tatar ve Nikos Anastasiadis ile görüştü. Lute’un, tarafların fikirlerini ortaya koyduğu dünkü görüşmelerde herhangi ortak bir zemin bulamadığı bildirildi.
Fileleftheros “Jane Holl Lute Fikirlerle Geldi… Başkanı Anastasiadis Bütün Başlıklar Üzerinde Özlü Görüşme Tercih Ediyor” başlıklı haberini “Lute, yeni bir ‘imkânsız misyon’la Kıbrıs sorununda özlü müzakerelerin yeniden başlamasının yollarını arıyor” yorumuyla aktardı.
Habere göre, dünkü görüşmelerinde çıkmazın kırılması ve Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için fikirler ortaya atan Lute, Anastasiadis’ten “özlü müzakerelere gidilmeden önce egemenlik konusunun çözülmesini kabul etmeyeceği” cevabını aldı.
Rum tarafı, ortamın olumsuz olmasına karşın BM Genel Sekreteri’nin yeni bir gayriresmî konferansta kararlılıkla ısrarlı olmasını “olumlu mesaj” addediyor ve Anastasiadis’in Avrupa Konseyi çerçevesinde perşembe günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Brüksel’de yapacağı görüşmede daha net bir görüntü elde etmeyi bekliyor.

“BM TÜRK TARAFINA AÇIKÇA SÖYLESİN”
Müzakere prosedüründe ilerleme “iradesini” ortaya koyan ancak “Türk taleplerinin yerine getirilmesini peşinen kabul etmeyeceği” şartını öne süren Anastasiadis, Lute’tan “BM’nin Türk tarafına, müzakereler başlamadan önce tanınma talebinin kabul edilmeyeceğini açıkça söylemesini” istedi. Rum lider, Rum tarafının hem iki bölgeli-iki toplumlu federasyon, hem de BM kararlarında ısrarlı olduğunu yineledi.
Rum Yönetimi Sözcüsü Kiriakos Kusios’un yazılı açıklamasına göre, Anastasiadis, Lute’a “BM Güvenlik Konseyi kararları ve Genel Sekreter’in yetkileri temelinde adil, işleyebilir ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefiyle yeni bir gayri resmî konferansa da, özlü müzakerelere de katılmaya hazır olduğunu” söyledi.

GENEL SEKRETER YARARLI GÖRÜRSE TATAR’LA ORTAK GÖRÜŞMEYE DE HAZIR
Açıklamaya göre, Anastasiadis, Genel Sekreter yararlı görürse Tatar ile ortak görüşmeye de hazır olduğunu Lute’a söyledi. Rum lider ayrıca BM Genel Sekretere gönderdiği mektupta yer verdiği ve Cenevre’deki gayriresmî 5+BM konferansında masaya koyduğu Güven Yaratıcı Önlemler tekliflerini de yineledi.
Gazete, Cumhurbaşkanı Tatar’ın Lute ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamadan satırbaşlarını “Ersin Tatar Kendi Şartlarıyla Yeni Cenevre İstiyor” başlığıyla aktardı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi