Akansoy: Konuyu bir şekilde soğutmaya çalışan çevreler var

CTP milletvekili Asım Akansoy, Kutlu Adalı Cinayetini Araştırma Komitesinin aradan geçen üç haftada kurulamadığını belirterek “konuyu bir şekilde soğutmaya çalışan çevreler var” dedi.

HABER MERKEZİ
CTP milletvekili Asım Akansoy, Meclis’te oybirliği ile kurulması kararlaştırılan Kutlu Adalı Cinayetini Araştırma Komitesinin aradan geçen üç haftada kurulamadığını belirtti. UBP’nin bir üye fazla olsun diye ayak dirediğini belirten Akansoy, “konuyu bir şekilde soğutmaya çalışan çevreler var” dedi.
Kanal Sim’de Meyil Adakul’un konuğu olan Akansoy’un konu ile ilgili sözleri şu şekilde:
“Muhalefet neden cinayetin üzerinde bu kadar duruyor, Adalı cinayetini bir siyasi ama için mi kullanıyor gibi garip sorular soruluyor. Neden şimdi diye soruluyor. Çünkü AİHM kararından sonra Adalı cinayeti ile ilgili herhangi bir bilgi, iddia, gelişme ortaya çıkmadı ki… Sedat Peker diye biri çıktı ve isimler verdi, aleni şekilde konuştu. Bu konuyu es geçemeyiz. Bu konu bir yaradır elbette konunun üzerine gideceğiz. Cinayetin soruşturulması için baskı yapacağız, elimizden geleni yapacağız. Fakat görebildiğim kadarıyla konuyu bir şekilde soğutmaya çalışan çevreler vardır.”

UBP NEDEN 4 ÜYEDE ISRAR EDİYOR?
“CTP’nin komite kurulsun önerisi oy birliği ile geçti. Bu sevindirici bir gelişmeydi. Cinayetin aydınlatılması ile ilgili komitenin kurulmasındaki üye sayılarının belirlenmesi konusunda Danışma Kurulunda bir araya geldik aniden UBP 4 üye diye tutturdu. 2 CTP, 1 HP olmak üzere düzenlenmeli dedi. Bu yasama döneminde birçok araştırma komitesi kurulmuştur ve oran hep 3-2-1’dir. Bu konu hem bizim hem toplum için çok hassastır, sağduyu ile götürelim dedik ve gelin 4 üye iddiasını geri çekin, 3-2-1 yapalım dedik. Çünkü siz araştırma komitesine tüm tarafları davet eder, soru sorar yanıt alırsın en son da rapor yazılır. Şu sonuçlara vardık diye saptama yaparsınız. Bu raporun oybirliği ile geçmesi mümkünken oyçokluğu ile de geçmesi mümkündür. UBP 4 olursa istediği gibi şekillendirir. Konu budur. Neden 4-2-1 istiyorsunuz diye soruyoruz? Eğer bu iddiayı sürdürürseniz çıkacak rapora müdahale edeceğiz demektir. Rapor tamamlandıktan sonra meclis kürsüsünden okur kamuoyuna duyurulur. İki kez bu konuda komite kuruldu. 1996’da ve 2001’de… İkisi de raporlanmadı sonuçsuz kaldı. St. Barnabas komitesi de aynı şekilde sonuçlanmadı. Toplumun özgüvenini yükseltmek için, insanların siyasete yeniden güven kazanması için bu işi yapmalıyız dedik ama yanıt alamadık. Komitenin kurulması şuan sağlanamamıştır. Bir başka faktör de meclis ay sonu tatile çıkıyor iki hafta içinde kurmazsak araya üç ay girecek ve mesele zamana yayılacak.”

POLİS SORUŞTURMASI
“Bu konu Türkiye’de ilerletilecek ona bağlı olarak PGM kendileriyle temas edecek şeklindedir. İstanbul Başsavcılığı bir adım attı biliyorsunuz. TC İçişleri Bakanının Kutlu Adalı cinayetinin üstüne gideceğiz açıklaması oldu ama orada kaldı. bizim KKTC olarak zorlayıcı olmamız ve sürecin tamamlanmasını sağlamalıyız cinayet Kıbrıs’ta işlendi. Birlikte hareket etmemek için hiçbir neden yok.”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi