Dev-İş: Hükümet aldığı emirlerle sendikalardan kurtulmaya çalışıyor

Dev-İş Genel Başkanı Koral Aşam, hükümetin aldıkları emirleri uygulamak ve sendikalardan kurtulmak için Toplu İş Sözleşmelerini katakulliye getirmeye çalıştığını belirtti.

Dev-İş Genel Başkanı Koral Aşam, Azınlık Hükümetinin aldıkları emirler doğrultusunda hız kesemeden sendikalara ve emekçilere saldırılarını sürdürdüğünü belirtti. Dev-İş’ten yapılan açıklamada “yasaları tadil ve güncelleme bahanesi ile iş yasasındaki Toplu İş Sözleşmelerindeki net hükümler, ilgili madde 30 (2) tamamen kaldırılarak, TİS yasasındaki ilgili madde 6(1) katakulliye getirilerek, süresi sona eren toplu iş sözleşmeleri yenisi yürürlüğe girinceye kadar eskisi devam eder ibaresi, Toplu iş sözleşmelerinden iş sözleşmelerine yani bireysel akitlere indirgeniyor” denildi.
Açıklamada ayrıca esas amacın sendikalardan kurtulmak, örgütlü mücadelenin önünü tamamen tıkamak ve kişilerle bireysel pazarlık içine girmek olduğu belirtildi. Aşam, “uzun vadede tüm emekçileri iş yasasındaki temel haklara mahkum etmek istiyorlar, çaresi yok direneceğiz.” dedi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi