Sanatçılardan Cumhurbaşkanı Tatar’a kınama

Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın yeniden ibadete açarak Sinan Camii olarak telaffuz ettiği Buğday Camii'nin kültür ve sanat merkezi olarak devam etmesini istedi. Birlik, olayı siyasi hamle olarak algıladıklarını ve kınadıklarını belirtti.

Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği (KSYB), Buğday Camii’nin ibadete açılmasını eleştirerek, “kültür ve sanat merkezi olarak işlevini sürdürmeye devam etmesini” talep etti.

Konuyla ilgili KSYB’den yapılan yazılı açıklamada, Buğday Camii’nin en kısa zamanda, daha ciddi bir kültür yönetimiyle, kültür ve sanat merkezi olarak işlevini sürdürmeye devam etmesi istendi.

“Sayın Ersin Tatar, Buğday Camii (St. Peter & Paul Katedrali) olarak bilinen ve çok uzun zamandır kültür-sanat merkezi olarak kullanılan, önemli kültürel miraslarımızdan olan bir mekânı, içinde bayram namazı kılarak yeniden Sinan Paşa Camii olarak ibadete açmıştır. Kıbrıslı Türklerin laiklik güzergâhında yaşadığı tarihsel süreci anti-laik bir adrese yönlendirme çabası içeren bu uygulamayı kaygı verici bir siyasi hamle olarak algılıyor, olayı her açıdan kınıyoruz” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kültürel ve sanatsal etkinliklerin yapılmasına yeterince değer vermeyen bir kent yönetimi ve kültür-sanat politikası olmayan bir siyasi yönetim anlayışının üst kültür yaşamını kısırlaştıran kayıtsızlığı ortadayken ilk akla gelenin ibadet ihtiyacının karşılanması olması Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği olarak bizlerin elbette ki haklı tepkisini de gündeme getirecektir”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi