Doğuş Derya, Başbakanın iddialarına yanıt verdi

Başbakan Saner'in, "komitelerde nisabı sağlamayan muhalefettir" iddiasını CTP milletvekili Doğuş Derya çürüttü. Derya, "böylesi bir yalan sadece bize değil, topluma karşı büyük bir ayıptır" dedi.

Bugün Kıbrıs – Başbakan Ersan Saner’in basında yer alan, “komitelerde nisabı sağlamayan muhalefettir. 3’e 3 üye sayılı komitelere muhalefet gelmemektedir” sözlerine Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nin Başkan Yardımcısı CTP milletvekili Doğuş Derya’dan cevap geldi. Derya, “komitelere kimlerin katıldığı meclis tutanaklarından kolayca takip edilebilirken, böylesi bir yalan söylemek sadece bize değil, topluma karşı büyük bir ayıptır. Komite başkanının defalarca son dakika gerekçe göstermeden iptal ettiği komite toplantılarının da yazışmaları “Hukuk Komitesi Haberleşme Grubumuzda” mevcuttur.” dedi.

Doğuş Derya’nın paylaşımı şu şekilde:

“YALAN SÖYLEMEK SADECE MUHALEFETE KARŞI DEĞİL, TOPLUMA KARŞI BÜYÜK AYIP!
Sayın Ersan Saner, Kıbrıs Postası’na demeç vererek ” komitelerde nisabı sağlamayan da muhalefettir. 3’e 3 üye sayılı komitelere muhalefet gelmemektedir” diye bir beyanda bulunmuş. Geçtim Başbakanlık koltuğunu işgal eden bir siyasi olmayı, doğruluk ve dürüstlükten nasibini almış herhangi bir insanın kamusal açıklama yaparken yalan söylemekten çekinmesi gerekir. Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nin Başkan Yardımcısı olarak çok açık söylüyorum ki, UBP ad-hoc komite kurmaya bahane üretmek için ısrarla komitemizin toplanmasını engellemektedir! Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, Azınlık Hükümeti kurulduğundan bu yana toplam 4 kez toplanabilmiştir. 21 Ocak, 8 Mart, 22 Mart ve 31 Mart tarihlerinde yapılan tüm komite toplantılarına muhalefet vekilleri tam katılım sağlarken, 31 Mart tarihli toplantıya UBP vekilleri Sayın İzlem Gürçağ ve Sayın Oğuzhan Hasipoğlu katılmamış, nisap muhalefet vekilleri tarafından sağlanmıştır. Komitelere kimlerin katıldığı meclis tutanaklarından kolayca takip edilebilirken, böylesi bir yalan söylemek sadece bize değil, topluma karşı büyük bir ayıptır. Komite başkanının defalarca son dakika gerekçe göstermeden iptal ettiği komite toplantılarının da yazışmaları “Hukuk Komitesi Haberleşme Grubumuzda” mevcuttur. 6 haftadan fazla bir süredir, Hukuk Komitesi bilinçli şekilde toplanmazken, Başkan Yardımcısı olarak hemen her hafta komite başkanı Sayın Yasemin Öztürk’e bizzat ben defalarca komiteyi toplaması konusunda ısrarda bulunduğum halde komite toplanmamaktadır. Sadece seçim tarihinin belirlenmesi değil, sadece 1 kez görüşebildiğimiz EVLİLİK DIŞI ÇOCUKLAR YASASI başta olmak üzere birçok yasa komite bilinçli şekilde toplatılmadığı için beklemektedir. Yarın meclisten tüm komite tutanaklarını alacağım, isteyen gazeteciye de veririm. Kendi önerdiği seçim tarihini ötelemek için ad-hoc komite kurdurmaya kalkan ve ülkeyi kendi kurultay hesaplarına kilitleyen Ersan Saner beyin söylediklerinin gerçek ile alakası olmadığı ifşa olsun!”

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi