BM Genel Sekreter Sözcüsü: Garantiler ve güvenlik konuları kapsamlı bir çözümde ortaya çıkacak

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stéphane Dujarric, garantiler ve güvenlik konularının Kıbrıs sorununda kapsamlı bir çözüm bulunmasında ortaya çıkacak olan konular olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stéphane Dujarric, basın toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sözcü, “sorularınızın cevapları BM Genel Sekreteri’nin Cenevre’deki konferansın ardından düzenlenen basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamalarda var” dedi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stéphane Dujarric bir soru üzerine garantiler ve güvenlik konularının Kıbrıs sorununda kapsamlı bir çözüm bulunmasında ortaya çıkacak olan konular olduğunu söyledi.

Cenevre’de beş tarafın iyi niyetle görüşmelere katılıp katılmadığı; Kıbrıs Türk Toplumu lideri Ersin Tatar’ın iki devletle ilgili sunduğu önerisi ve BM Genel Sekreteri’nin kuzey Kıbrıs’taki binlerce askerin varlığı hakkındaki görüşüne ilişkin gazetecilerin sorularına yanıt veren Stéphane Dujarric, Genel Sekreter Antonio Guterres’in yaptığı açıklamalara ekleyeceği bir şey olmadığını belirtti.

Stéphane Dujarric, “Cenevre’de yapılan konferansın ardından BM Genel Sekreteri’nin basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamalara Kıbrıs müzakereleri konusunda ekleyebileceğim bir şey yok” dedi.

Sözcü, “sorularınıza cevaplar Genel Sekreteri’nin açıklamasındadır” diye yanıt verdi.

Guterres’in gelecek aylarda gayri resmi yeni bir konferans düzenleyeceğini ifade eden Stéphane Dujarric, Genel Sekreter tarafları Cenevre’ye “açık görüşmelere” katılmaya davet ettiğini belirterek “olan şey bu” dedi.

Kaynak: Kıbrıs Haber Ajansı

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi