İki devlet tezi savaş çığırtkanlığına dönüyor

Başbakan Ersan Saner, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in paskalya nedeniyle yaptığı açıklamaya yönelik eleştirinin dozunu yükseltti. “Rum Yönetimi’ni yeniden uyarıyorum: Bir an önce gerçekçi olun ve Kıbrıs Türk Halkı’nın egemenliğini tanıyınız. Bunu yapmaz ve saldırgan tutumunuzu sürdürürseniz yaşanacak olumsuzlukların sorumlusu siz olacaksınız ve bugünleri de arar duruma geleceksiniz” dedi.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner’in değerlendirmelerinde öne çıkanlar şöyle:
“Rum lider Anastasiadis’in Ortodoks dünyasının en önemli bayramlarından olan Paskalya sebebiyle iki dilde yayımladığı mesaj tarihi gerçekleri saptırmaktan öteye bir anlam ifade etmemektedir. Tam bir rezalet niteliğindedir. Anastasiasdis’in söz konusu mesajında, ‘Küstahlık yaptılar. Cenevre toplantısında, Türkiye ve Kıbrıs Türk liderliği, kendilerinin sözlerine göre, yeni bir “tarihi” gelişme kaydettiler. BM Tüzüğünü hiçe sayarak, BM bildiri ve kararlarını hiçe sayarak, AB’yi hiçe sayarak, BM Genel Sekreteri’nden kendilerinin yasadışı hareketlerine suç ortağı olmasını isteyip Türkiye’nin alt yönetimi olan oluşumunun egemenliğini talep ettiler. Bu talep, yalnız uluslararası hukuk ve Genel Sekreterin görev tanımına aykırı değil, aynı zamanda Kıbrıs halkının, Rumların ve Türklerin büyük çoğunluğunun iradesine terstir’ şeklinde sözler gerçek dışıdır ve Kıbrıs Türkü’ne hakarettir.”

ENİNDE SONUNDA…
“Asıl küstah, adadaki tüm gerçeklere rağmen bunu çarptırmaya çalışan ve böyle bir açıklama yapmayı kendinde hak gören Anastasiadis’in kendisidir. Ancak onunla, onun gibi küstahlık yapıp Kuzey Kıbrıs Türk Cumhhuriyeti’ni hakir görmeyi marifet sayanlar bilsinler ki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti en az Güney’deki Rum Devleti kadar egemen ve bağımsızdır; öyle olmaya devam edecek ve eninde sonunda uluslararası alanda hak ettiği yeri alacaktır.”

SAPLANDIKLARI BATAKTA BIRAKACAĞIZ
“Rum liderin sırf kendi yandaşlarına mesaj versin diye Türkiye’nin Osmanlı İmparatorluğunu canlandırmak gibi bir amacı olduğunu ifade etmesi saçmalıktır, kabul edilmezdir.
Türkiye ve biz sadece ve sadece haklarımızı koruyoruz. Bunun Rum-Yunan ikilisini neden rahatsız ettiğini de çok iyi biliyoruz. Ancak biz bu konuda asla taviz vermeyeceğiz, egemenlik, bağımsızlık ve barış yolunda ilerleyip onları saplandıkları batakta bırakmaya devam edeceğiz.

Cenevre toplantıları Sayın Anastasiadis’in Rum tarafının tüm adanın egemen Devleti olarak görmesi yüzünden sonuçsuz kalmıştır.”

“RUM LİDER VE İÇİMİZDEKİ KİMİ ÇEVRELER…”
“Rum lider hala içimizdeki kimi çevreler ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ile Avrupa Birliği’nin yanlı, yanlış tutumundan medet umarak bir gün bizi kendi tuzağına düşürebileceğini zannetmektedir.
Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarını gasp etme anlayışından vazgeçmediğiniz takdirde Kıbrıs’taki çözümsüzlüğün sorumlusu olmaya devam edeceksiniz.
Rum Yönetimi’ni yeninden uyarıyorum: Bir an önce gerçekçi olun ve Kıbrıs Türk Halkı’nın egemenliğini tanıyınız. Bunu yapmaz ve saldırgan tutumunuzu sürdürürseniz yaşanacak olumsuzlukların sorumlusu siz olacaksınız ve bugünleri de arar duruma geleceksiniz.”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi