Anastasiadis’in hedefi: Federasyon trenini rayda tutmak

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, Cenevre öncesinde, 5+BM konferansındaki hedefini Filefeftheros gazetesine açıkladı. Anastasiadis, Cenevre’deki amacının “federasyon trenini rayda tutmak” olduğunu söyledi.

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, Cenevre öncesinde, Fileleftheros gazetesine özel açıklamalarda bulundu. Anastasiadis Cenevre’de yaratıcı bir şekilde ve temel bilindik parametrelerden sapmadan, iki kesimli iki bölgeli federasyon trenini raylarda tutmayı amaçladığını söyledi.

Anastasiadis, Cenevre’de, BM Genel Sekreteri’nin önünde, katılımcıların her birinin niyetinin sınanacağını savunurken Türk tarafınca kamuoyu önünde yapılan açıklamaların, gayri resmî konferans konusunda yüksek beklentilere olanak tanımadığını da kaydetti. Anastasiadis açıklaması kapsamında Kıbrıs sorununun müzakerelere dönmesini de önemli olarak addetti.

KRİTİK BİR GÖRÜŞME OLACAK
Kıbrıs sorunu konusunda yarın önemli bir görüşmenin gerçekleştirileceği, bu görüşmeden ne beklediği ve Kıbrıs sorununun müzakerelere dönmesi olanağının bulunup bulunmadığı şeklindeki soru üzerine Anastasiadis, 2017 Temmuz ayında, Crans Montana’daki başarısızlığın ardından ilk görüşme olacağına dikkati çekerken bunun tek başına kritik bir görüşme olduğunu, zirve kapsamında Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin yeniden canlanmasını başarılabilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Anastasiadis, kamuoyu önündeki açıklamaların yüksek beklentilere izin vermediğini ancak Cenevre’de, Türk tarafının kamuoyu önünde dile getirdiklerini tekrar etme girişiminde bulunması durumunda Türkiye’nin muhtemelen zor bir durumda kalacağını savundu.

6 MADDEDEN BAŞKA TALEBİMİZ YOK
Kıbrıs Rum tarafının, bugüne kadar dile getirdikleri ve BM Genel Sekreteri’nin, özlü bir sonuç için taraflardan istedikleri karşısında tutarlı kalacağını söyleyen Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Crans Montana’da, kendilerine sunduğu çok kapsamlı 6 nokta içerisinde tasvir ettiklerini müzakereden daha azını ve daha fazlasını talep etmeyeceklerini de belirtti.

Anastasiadis, Kıbrıs sorununun bilindik ve temel parametrelerinden sapmadan, yaratıcılıkla, iki kesimli iki bölgeli federasyonu rayda tutmayı isteyeceklerini söyledi. Anastasiadis, daha çok ilgilendikleri noktanın, kendilerini, BM parametreleri, Güvenlik Konseyi kararları temelinde, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni iki kesimli iki toplumlu federasyona dönüştürecek, işlevsel bir devleti garanti altına alacak olan çözüme götürecek, yaratıcı diyaloğu sürdürmek için ortak zeminin bulunması olduğunu ifade etti.

Anastasiadis, işlevsel devletin Kıbrıslılara, Kıbrıslı Rumlara, Kıbrıslı Türklere güven duygusunu aşılayacağını söyledi.

AB’nin yokluğunun olumsuz bir gelişme olup olmadığı şeklindeki soru üzerine Anastasiadis, Avrupa Birliği’nin, kendisinin arzu ettiği statüde olmasa da konferansta yer alacağını belirtti.

Anastasiadis sözlerinin devamında bunun kendilerini memnun etmeyen bir unsur olduğunu da ekleyerek, Kıbrıs sorununun çözümünün ardından da AB üyesi olacağı için, Kıbrıs ile ilgili alınacak kararlarda damgasını vurması için ileriki müzakere aşamasında Avrupa Birliğinin katılımının garanti altına alınması gerektiğini söyledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi