CTP yarınki eyleme destek açıkladı

CTP, Türkiyeli yetkililerin yargı bağımsızlığına müdahale eden açıklamalarını yarın protesto edecek olan Barolar Birliği'nin eylemine destek açıkladı.

CTP’nin “Yargı bağımsızlığına sahip çıkacağız” başlıklı açıklaması şöyle:
“Anayasa Mahkemesi’nin Din İşleri Dairesi Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları Yasası’nın iki maddesini Anayasa’ya aykırı bularak iptal etmesi üzerine, Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin ülkemiz yargısının bağımsızlığını zedeleyecek açıklamalarda bulunmaları kabul edilemezdir.
Türkiye Cumhuriyeti’nden devlet yöneticilerinin ağır ithamlarla yargıyı hedef göstermesi, Kıbrıs Türk halkının kurumsal yapısına, demokrasisine ve hukuk düzenine açıkça müdahale anlamı taşımaktadır.
Bizler Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) olarak, her zaman olduğu gibi Kıbrıs Türk halkının kurumlarına sahip çıkmaya kararlılıkla devam edeceğiz ve demokratik düzenimizin vazgeçilmez güvencesi olan bağımsız yargımıza müdahale edilmesine asla izin vermeyeceğiz.
Bu kapsamda Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nin yargı bağımsızlığına sahip çıkmak amacıyla 19 Nisan 2021 Pazartesi günü yapacağı eyleme destek belirtiriz.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi