Türkiye Mısır’ı Ramazan kutlaması için aradı

Türkiye ile Mısır arasında bir süredir yürütülen diplomatik temaslar Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun mevkidaşı Sameh Shoukry'ı Ramazan tebriği nedeniyle aramasıyla yeni bir boyut kazandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Çavuşoğlu, mevkidaşı Şukri ile ramazan ayını tebrik etme amacıyla görüştü.
Çavuşoğlu’nun Mısırlı mevkidaşı ile yaptığı görüşme uzun bir aradan sonra bakan düzeyinde gerçekleşen ilk temas olarak kayıtlara geçti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye- Mısır ilişkilerine ilişkin geçen ay bir soru üzerine yaptığı değerlendirmede “Herhangi bir ön koşul Mısırlılardan gelmedi. Bizden de herhangi bir ön koşul şu anda gitmedi. Ama yıllarca bağlar kopuk olunca bir günde hiç bir şey olmamış gibi hareket etmek de o kadar kolay olmuyor. Yavaş yavaş görüşerek, bir yol haritası belirleyerek ve o konularda adım atarak oluşuyor. Yıllardır ister istemez bu kadar kopukluk olunca bir güven eksikliği de oluyor. Bu normal, iki tarafta da olabilir. O nedenle belli bir strateji, yol haritası çerçevesinde görüşmeler oluyor, devam ediyor. Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” ifadelerini kullanmıştı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi