İngilizler Kıbrıs’ta bir çıkmaz yaşanmasından endişeli

Garantör ülkelerden İngiltere’nin, çıkmaz endişesine rağmen, Kıbrıs sorunuyla ilgili 27-29 Nisan tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilecek gayri resmi beşli konferansın müzakerelere dönülmesine imkan sağlamasını umut ettiği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “Çıkmaz Onları Endişelendiriyor- İngiltere Cenevre’de Zorluklara Rağmen Olumlu Sonuç Çıkmasını istiyor” başlıklarıyla yer verdiği haberinde, İngilizlerin Kıbrıs sorununda çıkmaz olması ihtimalinden ötürü endişeli olduğunu ve Birleşmiş Milletler (BM) gibi, Cenevre’de minimum bir anlaşma, çabaların devam etmesine izin verecek olumlu bir sonuca varılmasını umduğunu iletti.

Londra’nın, İngiltere’nin Avrupa Komşuluk ve Amerika Kıtasından Sorumlu Devlet Bakanı Wendy Morton’un Kıbrıs ziyaretiyle de kayda geçirildiği üzere, kendi rolünü yardımcı rol olarak gördüğünü yazan gazete, İngiltere’nin iki kesimli iki toplumlu federasyon çerçevesinde hareket ettiği güvencesi verdiğini yazdı. Gazete, İngiltere’nin Cenevre’de yapılacak gayri resmi konferans esnasında da bu çerçeve içerisinde hareket etmeyi hedeflediğini belirtti.

TARAFLARIN TEZLERİNİ KAYDA GEÇİRDİ
İngilizlerin tarafların sahip olduğu tezleri çok iyi bildiğini ve bunun Morton’un gerek Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, gerekse Rum lider Nikos Anastasiadis’le gerçekleştirdiği görüşmelerde ortaya çıktığını da yazan gazete, İngilizlerin hazırlıklarını yaptığını ve Kıbrıs’taki tarafların tezlerini kayda geçirdiklerini kaydetti.

Gazete, İngilizlerin beş taraflı gayri resmi konferans esnasında tüm taraflarla paylaşmayı isteyebileceği bazı öneriler hazırladığını ve bunların tarafların tezlerine dayandığını ekledi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi