Doktorlar da eyleme gidiyor

TIP-İŞ hükümetin çalışanların haklarını gasp etme yolunu seçmesinin kabul edilebilir olmadığını belirterek, sendikanın talepleri yerine getirilene kadar eyleme gidilmesi kararı alındığını açıkladı.

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ),eylemlilik sürecinin 5 Nisan Pazartesi gününden itibaren öncelikle acil olmayan kurulların durdurulması şekilde başlatılacağını belirterek, ilerleyen süreçte sendikanın talepleri ile ilgili somut adımlar atılmaması halinde ise eylemlilik sürecinin artırılacağı uyarısında bulundu.

HP İÇİN HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Sendika ayrıca, Anayasa Mahkemesi’nin kararına aykırı olan, Hayat Pahalılığı Ödeneği Hakkı’nın 4 ay süreyle durdurulmasına yönelik 74 Sayılı Yasa Gücü’nde Kararname ile ilgili hukuki sürecin başlatıldığını da açıkladı. Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Kendi ayakları üzerinde duramayan, ekonomisine yön veremeyen, gelir dağılımın adaletsiz olduğu ve üretimden kopuk olan bizim gibi ülkelerde ekonomik krizler çok daha şiddetli hissedilmektedir. Ancak hükümetin her zamanki gibi yine çalışanların haklarını gasp etme yolunu seçmesi kabul edilebilir değildir.”

TALEPLER YERİNE GETİRİLENE KADAR EYLEM
Sendika Yönetim Kurulu’nun dünkü toplantısında sendikanın talepleri yerine getirilene kadar eyleme girilmesi kararı alındığın bildirildiği açıklamada, sendikanın talepleri dört ana madde olarak sıralandı:

“Taleplerimiz:

1. Sağlık Bakanlığı ile uzlaşıya varılarak düzenlenen hekim kadrolarının Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından münhallerinin ilan edilmesi

2. Nöbet ücretlerinin yasal mevzuata uygun şekilde ödenmesi

3. Sağlık hizmetlerinin devamlılığı için görev yerinden ayrılamayan kamu sağlık çalışanlarının yemek ihtiyaçlarının karşılanması

4. Resmi gazetede 31 Mart 2021 tarihinde yayınlanan Hayat Pahalılığı Ödeneği Hakkı’nın 4 ay süreyle durdurulmasına yönelik 74 Sayılı Yasa Gücü’nde Kararname’nin iptal edilmesi.”

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi