25 örgütten ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ tepkisi

“Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi gala gecesi derhal iptal edilmeli!"

Mağusa İnisiyatifi’nin 24 örgüt ile ortak yaptığı açıklamada, aylardır pandemi kuralları çiğnenerek ülkenin her yanında film çekildiği, bu da yetmezmiş gibi söz konusu dizi filmin galasının kapalı mekânda yapılmasından endişe duyduklarını belirterek galanın iptal edilmesini istedi.

Açıklama şöyle:

“Bir yılı aşkın süredir ülkemizde çok zor koşullarda ve büyük özverilerle baş etmeye, ekonomi, sağlık, eğitim ve sosyal hayatın tüm alanlarının çökmesi pahasına ayakta durmaya çalıştığımız pandemi sürecinde, yeniden bir yıkımı kaldıramayacağımızı ilân ediyoruz.

Mağusa İnisiyatifi olarak, söz konusu film ekibinin, kentimizdeki tarihimekânlara karşı uyguladığı sanatseverlik ve kültürel duyarlılıkla bağdaşmayan uygulamaları konusunda da kamuoyunu bilgilendirmiştik. Anlaşılan ülkemizdeki yasaları, kuralları ve yerel otoriteleri hiçe sayan bu zihniyet, bir kez daha şuursuzca, hem de Cumhurbaşkanı Tatar’ı, Başbakan Saner’i, Gazi Mağusa Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nın ortak sahipleri olan DAÜ Rektörlüğü ve Gazi Mağusa Belediyesini de ardına takarak, halk sağlığını riske atmaktan çekinmiyor. Türkiye’de son haftalarda hızla artış gösteren, son günlerde ise günde otuz binleri aşan pozitif vak’a sayısının ve yüzlerce can kaybının olduğu bile dikkate alınmadan, Türkiye’den yüz elliyi aşkın davetlinin karantinasız olarak “GALA’ya” katılacak olması da durumun vahametini göstermektedir. Siyasi şov ve Kıbrıslı Türk Halkının irade, kültür ve tarihini asimile etme gayretlerinin had safhada olduğu bu günlerde yapılan bu davranışlar halkımızın sağlığının yanı sıra toplumsal birliğini de tehdit etmektedir.

Ülkemizde pandemi kısıtlamaları nedeniyle hiçbir toplu etkinliğe izin verilmezken, hatta toplu ibadetler ve cenaze törenlerine katılımın bile yasaklandığı koşullarda, böylesi bir ayrıcalık ve oldu bittilerle halk sağlığının riske atılmasına ve ardından vakaların hatta can kayıplarının yeniden yükselişe geçmesiyle yeniden bir kapanma sürecine girilmesine asla ve asla izin verilmemelidir. Bütün duyarlı kamuoyunu, sivil toplum örgütlerini ve bireyleri dayanışma içinde bu etkinliğin iptal edilmesi için dayanışma ve mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz.

Ülkemizde bulunan siyasal partileri de göreve çağırıyoruz. Sağlığımızı ve ekmeğimizi tehdit eden bu pervasız etkinliğin, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın amir hükümleri uyarınca iptal edilmesi için, Yüksek İdare Mahkemesi nezdinde dava açmaya ve acilen yürütmeyi durdurma kararı aldırılmasını istiyoruz.
Halk sağlığını, halkın ekmek mücadelesini hiçe sayan, Kıbrıslı Türk halkının birlik, bütünlük ve toplumsal varoluşuna saygı duymayan, başta Cumhurbaşkanı Tatar ve UBP-DP-YDP azınlık hükümetine dur demekten başka çaremiz yoktur.”

Mağusa İnisiyatifi
Kıbrıs Edebiyat Derneği
KIBHAD (Kıbrıs Havaları Derneği)
Lirik Şiir Grubu
KTÖS (Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası)
MKD (Mağusa Kültür Derneği)
KSD (Kıbrıs Sanat Derneği)
Üçüncü Toplum Formu
YENDER (Yeni Erenköy Kültür ve Sanat Derneği)
HASDER (Halk Sanatları Derneği)
EL-SEN (Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası)
ÇADER (Çatalköy’ü Geliştirme ve Kültür Derneği)
YEKAD (Yeni Boğaziçi Kadınlar Derneği)
MAKAMER (Mağusa Kadın Merkezi)
GÜÇ-SEN (Gümrük Çalışanları Sendikası)
GÖÇTAŞ (Göçmenköy Taşkınköy Kültür Derneği)
Kıbrıs Polifomik Korolar Derneği
Denizler Mavi Kalsın İnisiyatifi
Sakin Yaşam Platformu
KAYDER (Kalkanlı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği)
Kıbrıs Türk Yazarlar Derneği
Gençlik Merkezi Birliği
Baraka Kültür Merkezi
MASDER (Mağusa Suriçi Derneği)
Hayata Dokun Hareketi

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi