TDP: Bu ülkenin yeni ilahiyat kolejlerine değil çocuklarını güvenle göndereceği okullara ihtiyacı var

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Mağusa İlçe Başkanı Ece Balcı, tavanı çöken Canbulat Özgürlük Ortaokulu ile ilgili açıklama yaptı.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Mağusa İlçe Başkanı Ece Balcı, Eğitim Bakanlığı’nın 3 aylık yaz tatili boyunca okul binalarıyla ilgili hiçbir çalışma yapmadığını ve çocukları aynı riskli binalarda eğitim yapmaya mahkûm ettiğini söyleyerek, tavanı çöken Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda yaralanma veya olası başka vahim sonuçların doğmamasının da çökmenin şans eseri hafta sonu meydana gelmiş olması olduğunu vurguladı

BALCI: ÇOCUKLAR AYNI BİNALARDA EĞİTİME ZORLANDI
TDP adına yazılı açıklama yapan Balcı, okullardaki yapısal sorunların Türkiye’de yaşanan 6 Şubat tarihli depremlerin çok öncesinde kendini göstermeye başladığına işaret ederek, depremin ve Kıbrıs Türk toplumunun kayıplarının ardından gözlerin okul binalarına çevrilmiş olmasına rağmen bugün hiçbir güçlendirme ve alt yapı çalışması yapılmadan, çocukların aynı binalarda eğitime zorlandığını kaydetti.

Balcı, “Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (KTMMOB) okul binalarında yaptığı testlerin sonuçları da binaların durumunun ne kadar kötü olduğunu gösteriyor. 6 Şubat depreminden önce Namık Kemal Lisesi’nin inşaat demirlerinin korozyona uğramasından dolayı yaşanan tavandaki çökme bugün Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda meydana gelmiştir” dedi.

“EĞİTİM BAKANLIĞI, KOCA YAZ TATİLİ BOYUNCA HİÇBİR ADIM ATMADI”
Okulların bir deprem anında çocukları, öğretmenleri ve binalardaki diğer görevlileri koruyacak yapısal dirençte olmadığından adı gibi emin olan Eğitim Bakanlığı’nın, geçtiğimiz yaz tatili boyunca bu konuda hiçbir adım atmadığını belirten Balcı, kocaman bir 3 ayın ardından çocukların aynı riskli binalarda yeni öğretim yılına başlatıldığını söyledi.

Balcı, “Test sonuçları iyi çıkan okullarımız da vardır. Eğitim bu okullara kaydırılabilir hatta ‘öğleden sonra ikinci eğitim’ şeklinde de çözüm bulunabilir. Hafta sonu yaşanan bu çökme hafta içi yaşansaydı birçok çocuğumuz, öğretmenimiz ya da görevlimiz yaralanacaktı ve belki daha da vahim sonuçlar doğacaktı. Sadece bir örnekten dahi anlaşılacağı şekilde bu ülkenin; bugünlerde çokça dillendirilmeye başlanan yeni İlahiyat kolejlerine değil çocuklarını güvenle göndereceği okullara ihtiyacı var” dedi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi