Yunanistan halkı, tren kazasında ölenlerin hesabını yetkililerden soruyor: Şehirlerin sokakları protestocularla dolu, seçimlerin akıbeti merak ediliyor

Kaza sonrasında nisanda yapılacağı konuşulan genel seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği merak ediliyor.

Yunanistan’da geçen salı meydana gelen tren kazasına yönelik öfke, artmaya devam ediyor. Cuma günü çeşitli şehirlerde öğrenciler tepkilerini göstermek için sokağa çıkarken, başkent Atina’da protestocular ile polis arasında olaylar yaşandı. Öte yandan kaza sonrasında nisanda yapılacağı konuşulan genel seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği merak ediliyor.

Salı günü Larissa kenti yakınlarında bir yolcu treni ile yük treninin çarpışması sonucunda 57 kişi hayatını kaybetti. Yaşamını yitirenler arasında üniversite öğrencilerinin de bulunması kampüslerde de hareketlenmeye sebep oldu. Hükümet, kazanın insan hatası nedeniyle meydana geldiğini söylerken bir demiryolu çalışanına, “kasıtsız insan öldürme” suçlaması yöneltildi.

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden eKathimerini, şiddet olaylarının Yunanistan’ın en büyük iki şehri Atina ve Selanik’le sınırlı kaldığını; diğer şehirlerdeki protestoların barışçıl geçtiğini ifade etti.

Atina’da parlamento dışında çevik kuvvet polisinin kendilerine petrol bombaları atan az sayıda protestoculara biber gazı ve şok bombasıyla müdahale ettiği belirtildi. Yaralılar olduğuna dair bir açıklama yapılmadı.

Sol grupların ve öğrenci örgütlerinin yaptığı eylem çağrıları ülkenin demiryolu sisteminin güvensizliğine odaklandı. Cuma gerçekleştirilen en büyük protesto, kaza yerinin yakınındaki Larissa kentinde meydana gelirken, çok sayıda insan barışçıl şekilde yürüdü. Çarşamba ve perşembe de benzer eylemler düzenlenmişti.

Hayatını kaybedenlerin kimliklerini belirlemekte zorlanıyorlar
İki trenin kafa kafaya çarpışması ve onu takip eden yangın, ceset sayısının belirlenmesini ve bulunan cesetlerin kimlik tespitini zorlaştırdı.

Cesetleri tespit etmek için listedeki yolcuların yakınlarından alınan DNA örnekleriyle bulunan kalıntılardan alınan DNA örnekleri kıyaslandı.

Öte yandan kazada hayatını kaybeden bir kişi için ilk cenaze töreni, cuma Katerini’de gerçekleştirildi.

Seçimler ertelenecek mi?
Yunanistan’da Miçotakis hükümetinin kısa süre içinde seçim tarihini nisan olarak açıklaması bekleniyordu. Ancak ABD merkezli haber ajansı Associated Press, bu tarihin yüksek ihtimalle gecikeceğini ifade etti.

Arama-kurtarma çalışmaları sonlandırılıyor
Britanya merkezli The Guardian’ın Atina muhabiri Helena Smith, kaza sonrası çalışmalar hakkında cuma gecesi yayınladığı haberde arama-kurtarma çalışmalarının 3 günün sonunda sonlandırılacağını yazdı.

Kaynak: T24

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi