Oxfam: Açlık ‘iklim krizinden en çok etkilenen ülkelerde’ iki kattan fazla arttı

Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam'ın "Isınan bir dünyada açlık" raporuna göre, iklim krizinden en çok etkilenen on ülkede akut açlık altı yılda yüzde 123 yükseldi.

TVPLUS

Rekor düzeydeki kuraklıklar ve yıkıcı seller gibi felaketlerin yaşandığı “en kötü iklim noktalarında” akut açlık iki kattan fazla arttı.

Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam’ın “Isınan bir dünyada açlık” raporuna göre, iklim krizinden en çok etkilenen on ülkede akut açlık altı yılda yüzde 123 yükseldi.

Raporda zengin ülkelerin emisyonlarını büyük ölçüde azaltması gerektiği çağrısı yapıldı.

Somali, Haiti, Cibuti, Kenya, Nijer, Afganistan, Guatemala, Madagaskar, Burkina Faso ve Zimbabwe son yirmi yılda defalarca aşırı hava koşulları tarafından en büyük zarar gören ülkeler oldu.

Bu ülkelerde tahminen 48 milyon insanın akut açlık yaşadığı belirtildi. Bu rakam 2016’da 21 milyondu. Rapora göre 18 milyon insan açlığın eşiğinde.

Oxfam America’nın insani politika danışmanı Lia Lindsey, AFP’ye “Şiddetli hava olaylarının etkileri şimdiden hissediliyor” dedi.

Raporda, “Yeni ve kötüleşen hava koşulları, özellikle düşük gelirli ülkelerdeki yoksul insanların açlıktan kurtulma yeteneklerini giderek daha fazla ortadan kaldırıyor” ifadesine yer verildi.

Tarihin en kötü kuraklığıyla karşı karşıya olan Somali’de bir milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Guatemala’da hava koşulları, mısır hasadının yaklaşık yüzde 80’inin kaybına neden oldu.

Girne Belediyesi