“Anastasiadis-DİSİ hükümeti bu benzeri görülmemiş insanlık dışı hareketin lekesini daima taşıyacak”

AKEL Sözcüsü Yorgo Kukumas, Anastasiadis-Disi hükümetinin göçmen bir anneyi iki çocuğundan ayırmasının insanlık dışı bir hareket olduğunu ve bunun lekesini daima taşıyacaklarını söyledi.

Kıbrıslı Rum İçişleri Bakanı Nikos Nuris’in yaptığı açıklamayla, Suriyeli anneyi bir ve üç yaşındaki çocuklarından ayırmanın hükümetin bilinçli bir kararı olduğunu doğrulamasının ardından, AKEL Sözcüsü Yorgo Kukumas bu benzeri görülmemiş insanlık dışı hareketin lekesini Anastasiadis-DİSİ hükümetinin daima taşıyacağını söyledi. Kukumas, Sayın Nuris’in anneleri çocuklardan ayırma uygulamalarının ne yasalarda, ne sözleşmelerde, ne de halkımızın ve bir bütün olarak insanlığın değerlerinde yerinin olmadığını dile getirdi.

Kukumas “Sayın Nuris, uygulamalarının ve politikalarının meşruiyetinden bu kadar eminse, mazeretleri bir kenara bıraksın ve Meclis’e gelip hükümetin mülteciler için AB’den aldığı 100 milyon avronun nereye gittiğini açıklasın. Köle ticareti şebekelerini kuranları ne zaman yargı önüne çıkardıklarını söylesin” dedi ve Sayın Nuris’in Kıbrıslı göçmenleri de ağzına almaması gerektiğini belirterek, onlara yönelik destekleri kesen, göçmen konutlarını zamanın insafına terk eden ve yeni göçmenleri bürokrasinin çarklarında ezen Anastasiadis hükümetinin İçişleri Bakanı olan Nikos Nuris’in bu konuda söz hakkı olan son kişi olduğunu sözlerine ekledi.

Gönyeli Alayköy Belediyesi

Girne Belediyesi