İTHAL PROFESÖRDEN YÜZ KIZARTICI BAŞVURU

Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaş yapılan Prof. Dr. Cumali Sabah hakkında intihal soruşturması olduğu ve vatandaşlık başvurusunda yer alan öz geçmişiyle ilgili bilgilerin neredeyse tümünün gerçek dışı olduğu tespit edildi.

ODTÜ Kalkanlı’da öğretim görevlisi olan Prof. Sabah’ın başvurusundaki, akademi dünyasının en seçkin indekslerinden Web of Science’ta, alanında en çok yayın yapan araştırmacı seçildiği ve ödül aldığı bilgisi gerçeği yansıtmıyor. Bugün Kıbrıs’ın araştırmalarına göre yine başvuruda, 2008 yılında alındığı iddia edilen “Uluslararası Genç Bilim Adamları Ödülü” gibi bir ödül de dünya literatüründe yok.

MAKALE HIRSIZLIĞI SORUŞTURULUYOR
Bir akademisyene yakışmayacak etik iğfal içerisinde gerçekleri çarpıtma amaçlı hazırlanan başvuruda, başvuru sahibinin, “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” arasında gösterilmiş olduğu iddiası da herhangi bir akademik temele, bir kanıta dayanmıyor. Ayrıca Prof. Cumali Sabah hakkında, aynı üniversitedeki bir öğretim üyesi tarafından ihbar edilen makale hırsızlığı soruşturması da devam ediyor.

CEZA YASASININ 104. MADDESİNE GÖRE SUÇ
Hukukçulara göre, Bakanlar Kurulu’nun 23 Ağustos tarihli kararı ile vatandaş yapılan Prof. Cumali Sabah’ın, menfaat temini için gerçek dışı evrak düzenleme unsuru taşıyan başvurusu hakkında, KKTC Ceza Yasası’nın 104. maddesine göre “yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma” kapsamında soruşturma başlatılması gerekiyor. Avukatlar, vatandaşlığın iptal edilmesi gerektiğini vurguluyor.

BAKANLAR KURULUNUN GEREKÇELİ KARARI ŞÖYLE:

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi